Maharashtra Academy of Engineering & Educational Research (MAEER'S)
Maharashtra Institute of Technology, Pune
University Id No.: PU/PN/Engg./047/(1983) Approved By AICTE, DTE . DTE Admission code 6151  
BTech 2018-19 Application
Enquire
   
  About Department
 
  Vision Mission
 
  Program Outcomes
 
  Program Education Objective
 
  Curriculum
 
  Faculty
 
  Laboratories
 
  Research & Publication
 
  Achievements
 
  Training and Placement
 
  Student Association
 
  Alumni
 
  Contact
 
   

InformationTechnology- Achievements
(Department of Information Technology under MITPUNE is now MIT-WPU School of Information Technology)

Co-curricular

Sr. No. Details of Activity Name of student Role/Awards Received
2015-16
1 Certification on Mac Integration Basics 10.10 by PEARSON VUE Rutwick Bhawsar(TE) Successfully completed
2  Developed Android App  forNational Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Rutwick Bhawsar (TE), Vikrant Deshpande (TE) Aishwaryaa Bogam(TE) Developed Android App
3 Developed Website for National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Rajdeep Rao(BE) Developed Website
4 Successfully completed  Course on 'Algorithms in Machine Learning and Data Mining' organized by Persistent Systems Ltd, Pune Riya Goyal(TE), Akshada Girase(TE) Successfully completed
5 Presented  Paper titled "Drip Irrigation System using Mobile Application and Smart Sensors" at  IEEE Sponsored 3rd International Conference on Innovations in Information Embedded and Communication Systems, ICIIECS 2016 Proceedings; Coimbatore, India, IEEE; Nikhil Rao (BE), Surekha Chavan (BE), Sudheer Javeer (BE), Smita Ghodke (BE) Presented Paper
6 Winner of WEB designing competition organized by HatCube Solutions LLP, Mumbai. Akshay  Jadhav (BE) Winner
7 One month internship at HatCube Solutions in WEB App development
8 Ongoing Internship at HatCube Solutions in Network designing(Creating a MESH mobile to mobile network using peer2peer connections)
9 VISHWACON-2016,National Level Paper Presentation and Project Competition for Students in Computer Engineering and Information Technology (NCPCI-16 Swati Verma (BE)
Snehal Jadhav (BE)
Bhagyashree Dange (BE)
Presented Paper
10 National Conference on Recent Trends on Datascience and Big Data Networking 2015, SREM, Nagpur Varun Nibhorkar (BE), Apoorva Jain (BE), Ritu Munot (BE), Dixha Raina (BE) Presented Paper
11 Won first prize - Google IT - Texephyr '16 Anil Kamath (SE) Winner
2014-15
1 TECHNOGENESIS 2015 - Project Comeptition on 31st
March 2015
Ajinkya Peshave (BE)
Parisa Rai (BE)
Surabhi Marathe (BE)
Suvedh Bhagwat(BE)
Third Prize
2 TACTICS Conference Series 2015 on 19th – 20th March 2015 Karunashree Saproo (BE)
Aditya Bendre (BE)
Pujita Tibrewala (BE)
Best Paper – Research Track
3 APOGEE 2015  Project Comeptition on 25th – 29th March 2015 at Birla Institute of  Technology & Science Suvedh Bhagwat (BE)
Ajinkya Peshave (BE)
Parisa Rai (BE)
Surabhi Marathe (BE)
Suvedh Bhagwat (BE)
Participated
4 TEXEPHYR 2015 – paper presentation on 14th-15th  Feb 2015 Akshay Jadhav (TE)
Tanmay Bangale (TE)
Second Prize
5 TEXEPHYR 2015 (Technominds Workshop) on 14th-15th  Feb 2015 Akshay Jadhav (TE) Participated
6 Sinhgad Karandak 2015 (Techtonic) Tech Quiz Nikhilesh Chaudhari (BE)
Abhay Kawade (BE)
Apurv Parekh (BE)
Gaurav Gorhe (BE)
Akash Thakur (BE)
Participated
2013-14
1  Tesla 2014, at MIT College of Engineering  on 26-28th Feb 2014 Pranali Khaire (TE)
Balu Pawar (TE)
Pranoti Hangone (TE)
Rashmi Deshpande (TE)
Paper presentation
2  Technocultural Event-Triptych 2014 Pranoti Hangone(TE) Paper presentation
3 Quiz competition at  Socio-Technical Symposium INNOVISION 2014 at JSPMs Rajashree Shahu College of Engineering on 13th -14th Feb 2014 Rashmi Deshpande(TE)
Pranoti Hangone(TE)
Participation
4 Quiz competition at  Codesurfer-INNOVATION 2K14 at Cummins College of Engineering for Women Karve Nagar, Pune on
28th Feb-1st march 2014
Rashmi Deshpande (TE) Participation
5 The Workshop on Computer Architecture and Operating System- TEXEPHER 2014 at MAEERS Maharashtra Institute of Technology, Pune Ajay Bhagat (SE)
Apoorva Jain(TE)
Poojita Tibrewala (TE)
Diksha Shah (TE)
Sanket Bhavsar (TE)
Saurabh Pansare (TE)
Pooja Wagh (TE)
Participation
6 Programming contest C- Maestros- Tesla 2013 at MIT, Pune on 26th To 28th Feb2013 Abhishek Tripathi (BE)
Akshar  Patel (TE)
Pooja Wagh (TE)
Riya Yande (TE)
Saurabh Pansare (TE)
Poojita Tibrewala (TE)
Participation
7 Programming contest  Hot KEYS -Texephyr 2014 at MAEERS Maharashtra Institute of  Technology, Pune 20-22th Feb 2014 Balu Pawar (TE) Participation
8 Article Writing at  MITCOE Tesla 2014 on 26-28th Feb 2014 Pranali Khaire (TE)
Dhanashree Dhage (TE)
Participation
9 Brain Booster- Texephyr 2014 at MAEERS Maharashtra Institute of Technology, Pune 20-22th Feb 2014 Ajay Bhagat (SE) Participation
10 GUI Design competiotition - Techtonic 2014 at Sinhagad  Karandak Nikhilesh Choudhary (TE)
Pratic Dhole (TE)
Pranoti Hagone (TE)
Suvedh Bhagwat (TE)
Runner-Up
11 Codesurfer - INNoVATION 2K14 at Cummins College of Engineering on 28th-1st    March 2014 Pranoti Hagone (TE) Participation
12 CODEC-MITCOE Tesla 2014" at MIT College of Engineering  on 26-28th Feb 2014 Pradeep Wadkar(TE)
Abhay Kawade(TE)
Participation
13 Programming contest Bugmash-Sinhagad  Karandak-Techtonic 2014 at Sinhagad Engineering Institites, Pune Rashmi Deshpande(TE) Participation
14 B.E. Project Competition Vulcan  at Army Institute of Technology, Pune Tanmay Agrawal (BE)
Akhay Shirwadkar (BE)
Pratik Gaykar (BE)
Kushagra Verma (BE)
First Prize
15 Project Competition  Kshitij 2014 at Indian Institute of Technology Kharagpur 31st Jan-3rd Feb 2014 Riya Yande (SE) 2nd Prize
16 TE Mini Project competition Tesla 2014 at  MIT College of Engineering  on 26-28th Feb 2014 Pujita  Tibrewala (TE)
Sanket Bhavsar (TE)
Niketa Bhalerao (TE)
Nikhilesh Chaudhari (TE)
Saurabh Marathe (TE)
Ajinkya Peshve (TE)
Participation
2012-13
1 Published research paper Enhanced Security for Cloud Storage using File Encryption at The Computing Research Repository, Cornell University Library, USA, CoRR abs/1303.7505, March 2013, (DBLP) Gitesh Sonawane (BE)
Parth Sarathi Gupta (BE)
Sagar Bhavsar (BE)
Vibha Mitta (BE)
Paper Publication
2 Presented paper at Accolade 13 at MIT, Pune on  22nd to 23rd February 2013 Sheetal Agrawal(BE) 2nd Prize
3 Presented paper at  Crysis-
Innovision- 13, at RSCOE  Pune
on 23rd To 24th Feb2013
Vijayraj Nathe (BE) Presentation
4 Presented paper at Intechxication -MIT Tesla 2013 at MIT, Pune
Mechanical Engineering  Department
In Feb2013
Snehal Rai, (BE) Presentation
5 Presented paper at  Intechxication 2013 at MIT, Pune -Computer
Engineering  Department on 26th To 28th Feb2013
Neha Sharma (BE) Presentation
6 Presented paper at Computer Technology Section Techno – Innova -13 Bharati Vidyapeeth - Jawaharlal Nehru Institute of Technology, Pune Amit Mandilkar (BE) Presentation
7 Quiz competition Inquizzitive - AXLERATE 2013 at Mechnical Engineering Department, MIT, Pune on 22nd To 23rd Feb2013 Sayalee Phapale (BE)
Chetan Kambale (BE)
Nikunj Jain (BE)
Aditya Kothari (BE)
Trupti Pagare (BE)
Adarsha Palwa (BE)
Achala Gandhi  (BE)
Participation
8 Quiz competition IT Quiz-MIT Tesla 2013 at  MIT college of Engineering Pune, 26nd To 28rd Feb2013 Pravar Umale (SE)
Apoorva Kokate (SE)
Pranoti Hagone (SE) Rashmi Deshpande (SE)
Abhishek Agrawal (SE)
Tushar Chawla (TE)
Participation
9 Quiz competition, Accolade 13 - Cadigo c/c++, at        MIT, Pune, I.T.  Department on  23rd To 24th Feb2013 Bushan Patil (BE)
Kratesh Ramrakhyani (TE)
Tanmay Agarwal (TE)
Participation
10 Certification for IBM Rational  Software at  MIT, Pune on 29/08/2012 Aditya  Kothari (BE)
Lakhan  Agrawal (BE)
Chetan  Kamble (BE)
Nikunj  Jain (BE)
Achala Gandhi (BE)
Gajanan Joshi (BE)
Manoj Sharma (BE)
Amol Manwar (BE)
Dhumrawarn Pakhre (BE)
Parth Gupta (BE)
Hardika Bhate (BE)
Adarsha Palwe (BE)
Aarti Pawar (BE)
Sayalee Phapale (BE)
Neha Sharma (BE)
Snehal Wagh (BE)
Trupti Pagre (BE)
Neha Shimpi (BE)
Certified as Associate Developer
11 Participated in IEEE Sections Congress 2012 at Pune Institute of Computer Technology Parth Sarthi Gupta (BE) Participation
12 Participated in METAMORPHOSIS – a Leadership Program. School of Universal Leanings Parth Sarthi Gupta (BE) Participation
13 Participated in  PHP Workshop Innovation  13 at RSCOE , Pune on 23rd & 24th February 2013 Sayalee Phapale  (BE)
Shraddha Lashkare  (BE)
Hardika Bhate (BE)
Participation
14 JAVA Workshop in ACCOLADE2013, at I.T Department,  MIT, Pune Dhumrawarn Pakhre (BE)
Pankaj Desai (BE)
Sachin Gaykar (BE)
Vijayraj Nathe (BE)
Vivek Ajbe (BE)
Conduction
15 Programming contest CREDENZ12-CLASH at  Pune Institute Computer Technology, PUNE Ashutosh Agarwal (SE)
Madhur Jaju (SE)
Rashmi Deshpande(SE)
Dhairyasheel Surve(SE)
Farheen Hiroli(SE)
Participation
16 Android Programming contest at Vishwakarma Institute of Technology, Pune Sachin Gaykar (BE) Participation
17 C Programming contest at RMD Sinhgad Technical Institute Campus on 28th Feb 2013 Amit Mandilkar (BE)
Kapil Mulzir (BE)
Pavan Patil (BE)
Participation
18 Programming contest C- Blitz -M- Pulse 13 at P.E.S.Modern College of Engineering , Pune on 12th To 14th Feb 2013 Vijayraj Nathe (BE)
Apurv Parekh (SE)
Participation
19 Programming contest Code Storm- Intechxication 2013 at MIT, Pune
Computer Engineering Department on 28th To 2nd March 2013
Vijayraj Nathe (BE)
Apoorva Kokate  (BE)
Rishi Shukla (BE)
Rashmi Deshpande (BE)
Pranoti Hagone (BE)
Abhishek Agrawal (BE)
Laxmikant Kulkarni  (BE)
Participation
20 Programming contest Code The Droid- Melange 2013 at Vishwakarma Institute of Technology
on 13th To 21st Feb 2013
Sagar Bhavsar (BE)
Vijay Lokhand (BE)
Participation
21 Programming contest - Window 8( Application Development) Intechxication 2013   at MIT, Pune
Computer Engineering Department
on 28th To 2nd March 2013
Asad Jiwani (BE)
Participation
22 Programming contest – Roborace- MIT Tesla 2013 at MIT, Pune
Mechanical  Engineering Department
on 26th To 28th March 2013
Laxmikant Kulkarni(SE) Participation
23 Programming contest – Code Ingredient- Intechxication 2013 at MIT, Pune, Computer Engineering Department, on 28th To 2nd March 2013 Apoorva Kokate (SE)
Pranoti Hagone (SE)
Rishi Shukla (SE)
Abhishek Agrawal (SE)
Rashmi Deshpande (SE)
Participation
24 Programming contest – IDEATE Axlerate 2013at MIT, Pune, Mechanical  Engineering Department
on 22nd To 23rd Feb  2013
Naresh Kaswa (SE) Participation
25 Programming contest – Crypto Crux  Axlerate 2013, at MIT, Pune, Mechanical  Engineering Department
on 22nd To 23rd Feb  2013
Ketan Vyawahare (SE)
Ashutosh Agrawal (SE)
Participation
26 Programming contest – C- Maestros
MIT Tesla 2013at MIT, Pune, Mechanical Engineering  Department
on 26th To 28th Feb2013
Abhishek Tripathi (TE) Participation
27 Project competition – Open Showcase in quark 2013 at BITS Pilani, K K Birla Goa Campus, 1 -3 February, 2013 Sachin Gaykar (BE)
Pankaj Desai (BE)
Dhumrawarn Pakhare (BE)
Vijay Lokhande
Participation
28 Project competition – Impetus and Concepts 13- National Level Technical Symposium at Pune Institute of Computer Technology Sachin Gaykar (BE)
Pankaj Desai (BE)
Dhumrawarn Pakhare (BE)
Vijay Lokhande (BE)
2nd Runner up
29 Project competition – Convene 2k13 at  Sinhgad Technical Education Society, Department of Computer Engineering  on 16th  March 2013 Kapil Mulzir (BE)
Amit Mandilkar (BE)
Chetan Kamble (BE)
Nikunj Jain (BE)
Aditya Khothari (BE)
Pavan Patil (BE)
Trupti Pagare (BE)
Adarsha Palwa (BE)
Participation
30  Project competition – MP-ProEX Project Exhibition 2013 at Manohar Phalke Polytechnic, Pune on 6th To 7th March 2013 Amit Mandilkar  (BE) Participation
31 Project competition – Logica -13 atRSCOE Department of Computer on  20th March 2013 Chetan Kamble (BE)
Nikunj Jain (BE)
Aditya Kothari (BE)
Trupti Pagare (BE)
Adarsha Palwa (BE)
Pooja Bhagwat (BE)
Shraddha Lashkare
Participation
32 SE/TE Mini Project Competition  Head at ACCOLADE 13, MIT, Pune, I.T Department on 22nd to 23rd Feb 2013 Abhishree Bhatkar (BE)
Pooja Bhagwat (BE)
Chetan Agarwal (BE)
Payal Innani  (BE)
Organizer
2011-12
1 Presented paper at Accolade 11,  IT Department , MIT , PUNE on topics
1. Randomized Digital Signature
2. Surface computing algorithm
3.RFID and its Application
Anuradha Patil (BE)
Namita Kalantri (BE)
Pooja Pagare (BE)
Presentation
2 Presented paper on HENRI: High Efficiency Negotiation-based Robust Interface for Multi-party Multi-issue Negotiation over the Internet at CUBE 2012 International IT Conference, CUBE 2012 Proceedings, Pune, India, ACM Digital Library, USA, September 3-5, 2012,  pp.647-652, ISBN 978-1-4503-1185-(DBLP) Saurabh Deochake (BE)
Shashank Kanth (BE)
Subhadip Chakraborty (BE)
Suresh Sarode (BE)
Paper Publication
3 Presented paper on A Negotiation Model for Alliances and Multiple Parties at The Smart Computing Review Journal at  Korea, Vol.2, No.3, August, 2012, pp.1-8, ISSN 2234-4624 Suresh Sarode (BE)
Subhadip Chakraborty (BE)
Shashank Kanth  (BE)
Saurabh Deochake  (BE)
Paper Publication
4 Essay competition organized by Indian Society of Geometrics, Pune Chapter, titled GPS tracking, its infringement to human rights. 28th January 2012 at Symbiosis Institute of Geoinformatics, Pune Rahul Patil (BE) 3rd prize
5 Attended Linux workshop at AISSPMS ,Pune on  24/3/2011 Devdata Chore  (TE)
Pankaj Rajguru  (TE)
Rahul Dhotre (TE)
Participation
6 Cognizant Certified Student Program at  Cognizant on 16th March 2012
Tata Consultancy Services Pune
Adarsha Palve (TE)
Trupti Pagare (TE)
Vivek Ajbe (TE)
Abhishree Bhatkar (TE), Achala Gandhi  (TE)
Dhumravarn Pakhare  (TE)
Vibha Mittal   (TE)
Lakhan Agrawal (TE)
Aaarti Pawar (TE)
Sayali Phapale  (TE)
Completed Cognizant Certified Student Program
7 Project  competition 2012 at MIT, Pune, I.T. Department Suresh Sarode (BE),Saurabh Doechake,,Shashank Kanth, Shubhadip Chakravarty TCS Best Project award of the year 2012 (Rs.20,000)
8 Accolade 2012- Mini Project Competition at  MIT, Pune, I.T. Department Abhishek Lokhande (TE)
Asad Jiwani (TE)
1st Prize
9 Accolade 2012 - Mini Project Competition, MIT, Pune, I.T. Department Vijay Lokhande (TE)
Pankaj Desai (TE)
Sachin Gaikar (TE)
2nd Prize
10 Accolade 2012, Mini Project Competition, at BITS, Pilani and
Cummins College of Engg. 
Juhi Jariwala (SE) 3rd  Prize
11 Project competition   by TRDDC, Pune on 14th April 2012
Sanmukh Lodha (BE)
Tanmay Pal (BE)
Gagandeep Singh (BE) 
Kapil Somani (BE)
1st Prize
12 Project  competition 2012 organized by TRDDC, Pune on 14th April 2012 Saket Jain (BE)
Piyush Shrishrimal (BE) Pramay Rajawat (BE)
1st  Prize in
Best Project (Design )
award of the year 2012 (Rs.15,000)
13 Project  competition 2012 organized by TRDDC, Pune on 14th April 2012 Kunal Asara (BE)
Arunkumar Jain (BE)  Saket Mahajani (BE)
1st  Prize in
Best Project (Research )
award of the year 2012 (Rs.15,000)
14 B.E. project Competition - Concept  at PICT, on 30th March- 1st April 2012
Deepthi Sathiyaraj (BE)
Tanvi Shah (BE) ,Nazneen Rupawalla (BE)
3rd prize
15 B.E. project Competition at MITCOE on  28th -29th February 2012 Deepthi Sathiyaraj (BE)
Tanvi Shah (BE) Nazneen Rupawalla (BE)
1st  and judges choice award

Extra-curricular

Sr. No. Details of Activity Name of student Role/Awards Received
2015-16
1 "Purushottam Karandak 2015",10th August to 28 August 2015 Omkar Shinde(BE) Pranav Oke(TE)
Pushkar Kuyate(SE) Soumya Jayaprakash(SE)
Bharat Chandawani(SE) Pranay Nagpure(SE)
Received Critical appreciation
2 Mounantar Karandak 2015 Omkar Shinde(BE) Pranav Oke(TE)
Pushkar Kuyate(SE) Soumya Jayaprakash(SE) Bharat Chandawani(SE) Pranay Nagpure(SE)
3rd Prize (Group)
3 Sourabh 2014-15 Magzine committee (English Team) Prajkta Pandit (SE) Participated
4 Texephyr '16 - Techrodies Gaurav Nathani (BE) Winner
5 Firodiya Karandak(Finals)
Jayaprakash Soumya (SE) Contemprary Dance-3rd Prize
Acting- 2nd Prize
6 Mood Indigo   3rd Runner-Up (TEAM)
7 Kurukshetra   1st Prize (TEAM)
8 Firodiya Karandak(Finals) Chandwani Bharat (SE) Kuyate Pushkar (SE) Pranav Oke (TE)
Omkar Shinde (BE)
Runner
9 R-Evolution Legacy 7 organized by Rotaract Club of DYPVP Harita Choudhari (TE) Participation
2014-15
1 5th Bhartiya Chhatra Sansad Swati Verma (TE) Participant
2 5th Bhartiya Chhatra Sansad Sunil Patil (TE) Volunteer
3 Firodiya Karandak. Omkar Shinde (TE)
Sainath Ganuwad (BE) Pranav Oke (BE)
Naresh Kaswa (BE)
Team 3rd prize, Best Direction, Best writer, Best folk dance, Best actor award in
4 Melange Dance Competition at VIT, Pune Shradhha Ramteke (BE) Third prize
2013-14
1 Vedhh…finding new horizons-2014 at  MIT,Pune Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Juhi Jariwala (BE)
Sheetal Bablani (BE)
Ashay Shiwadkar (BE)
Omkar Shinde (SE)
Akshat Pasbola (SE)
Organizers
2 Participation in State Level Drama Competition – Sawai Karandak-2013 presented title - “ka” la kaana “kaa?”  at Mumbai Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Omkar Shinde (SE)
Stand 1st and Titled as SAWAI KARANDAK winners
3 Participation in State Level Drama Competition – Rangyatan Natya Saprdha-2014 at Thane Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Omkar Shinde (SE)
Stand 1st and Titled as RANGAYATAN KARANDAK Winners.
Sainath  Ganuwad- Won Satish Tare  Award for Acting.
Mayank Maheshwari- won 1st prize for Music & Background Score.
4 Participation in State Level Drama Competition – Yatri Maha Karandak-2013-Barshi   Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Omkar Shinde (SE)
Won 1st Team Prize titled as AnandYatri Karandak Winners.
Sainath Ganuwad prize for Acting.
5 Participation in State Level Drama Competition – Swagatyadiyaksh Karandak at Nasik Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Omkar Shinde (SE)
Won 1st Team Prize.
Mayank Maheshwari won Prize for Music And Background Score.
6 Participation in State Level Drama Competition – Akshar Karandak at Ahmednagar Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Omkar Shinde (SE)
Won 2nd Team Prize.
Sainath Ganuwad won Prizes for Acting and Direction.
7 Participation in State Level Drama Competition – Ahmednagar MahaKarandak-2014 at AhmedNagar Mayank Maheshwari (BE)
Sainath Ganuwad (BE)
Omkar Shinde (SE)
Won 3rd Team Prize.
Sainath Ganuwad won Prizes for Acting and Direction.
8 Program of Rotary Indian International Model United Nations-2014 at  Balaji Institute of Modern Management,Wakad from 10/01/14 to 12/01/14 Tejas Shah (SE) Participation
2012-13
1 Treasure Hunt competition at  MIT, Pune Apoorva Kokata (SE)
Pranoti Hagone (SE)
Madhur Jaju (SE)
Participation
2 Quiz  competition  at  MIT, Pune Abhishek Agarwal (SE) Participation
3 Snap Hunt competition at  MIT, Pune Rashmi Deshpande  (SE) Participation
4 Blood Donation at Indian Serological Institute Blood Bank, Pune Blood Bank and Jankalyan Raktapedhi Akash Thakur (SE)
Lakhan Agarwal (BE)
Achala Gandhi (BE)
HardikaBhate (BE)
AniketChuttar (BE)
Gajanan Joshi (BE)
Manoj Sharma (BE)
Nikunj Jain (BE)
AditaKothri (BE)
TruptiPagar (BE)
ChetanKamble (BE)
Donated Blood

Sports

Sr. No. Details of Activity Name of student Role/Awards Received
2015-16
1 Volleyball (Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Antara Kulkarni(TE) Winner
2 Football (Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Anchit Abraham(SE) and Team Winner
3 Rowing Single Scull (Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Abhijeet Lad(TE) Participated
4 Kabbadi Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Ramesh Dhanager( BE),Sahil Mulla(TE) Participated
5 Cricket(Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Nikhil Patil (BE) Participated
6 Funding Committee SUMMIT '15 Prajkta Pandit (SE) Arpita Deshmukh (SE) Bhargavi Rao (SE)
Juilee Naik(SE)
Participated
7 Basketball (Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet", SUMMIT '15 Pooja Sharma (BE) Participated
8 Shivaji Trophy AISSMS Nikhil Patil (BE) Man of Match in intercollege cricket matches
9 Intrashri mahavir jain vidyalaya compitition(Badminton) Nirali Gundecha (TE) Winner
10 Interdepartmental Basketball Nirali Gundecha (TE), Charu Kothari (TE), Pooja Sharma (BE), Surekha Chavan (BE) Runner
2014-13
1 ZEST 2015 (WATERPOLO) at College of Engineering Pune Dhairyasheel Surve (BE) Second
2 Summit 2014 Dhairyasheel Surve (BE) Gold medal
3 Pune city zone-Inter collegiate sports - University Board Of Sports Dhairyasheel Surve (BE) Silver model
4 Pentacle , Water Polo Competition at Cummins College, Pune Dhairyasheel Surve (BE) Winner
5 ZEST 2015 (Basketball) Farheen Hiroli (BE)
Pooja Sharma (BE)
Charu Kothari (SE)
Second
6 Panache Basketball Competition at Cummins College Farheen Hiroli (BE)
Pooja Sharma (BE)
Charu Kothari (TE)
Winner
7 Ranbhumi Basketball Competition at ISBM, Pune, Farheen Hiroli (BE)
Pooja Sharma (BE)
Charu Kothari (SE)
Winner
8 MELANGE 2015
(FOOTLOOSE-GROUP)
Shraddha Ramteke Third
9 SUMMIT 2014 Vaijanti Aher (BE)
Parisa Rai (BE)
Rashmi Deshpande (BE)
Pranoti Hagone (BE)
Runner-Up
10 Inter Badminton Competition SMJV Sports 15 Nirali Gundecha (SE) Winner
11 Annul Social Gathering
(Cricket)
Nikhil Patil (BE) Winner
12 Annul Social Gathering
(Basketball)
Diksha Raina (TE)
Farheen Hiroli (BE)
Winner
13 Annul Social Gathering
(Volleyball)
Nikhil Patil (BE)
Nikhilesh Chaudhari (BE)
Abhay Kawade (BE)
Apurv Parekh (BE)
Gaurav Gorhe (BE)
Akash Thakur (BE)
Krishna Mansukh (BE)
Winner
2013-14
1 Football(Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13 from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Dixha Raina (SE) Participation
2 Cricket(Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13 from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Nikhil Patil (SE) Participation
3 Basketball(Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13, from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Farheen Hiroli (TE)
Parisa Rai (TE)
Participation
4 Volleytball(Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13, from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Nikhil Sadaphal (TE) Participation
5 Chess(Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13 from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Pravar Umale (TE)
Dhairyasheel Surve (TE)
Participation
6 Table Tennis(Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13 from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Madhur Jaju (TE) Participation
7 Rowing(Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 13 from 20/09/13 to 25/09/13 at MIT, Pune Niketa Bhalerao (TE) Participation
8 Basketball “KridaMahotsav 2013” from 27/11/13 to 1/12/13 at University of Health Sciences, Nashik Farheen Hiroli (TE) 1st Prize
9 “Basketball(W)” Inter Engg. Sports Meet (Zest’14) tournament organized by COEP from 23/1/14 to 26/1/14 ParisaRai (TE)
Farheen Hiroli (TE)
Participation
10 “Cricket(M)” Inter Engg. Sports Meet (Zest’14) tournament organized by COEP, Pune from 22/1/14 to 23/1/14 at MIT , Pune Nikhil Patil (SE) Participation
11 Volleyball(M)” Inter Engg. Sports Meet, (Zest’14) tournament organized by COEP, Pune from 22/1/14 to 24/1/14 Nikhil Sadaphale (TE) Participation
12 Water polo(M)” Inter Engg. Sports Meet (Zest’14) tournament organized by COEP, Pune from 23/1/14 to 26/1/14 Dhairyasheel Surve (TE) 2nd Prize
13 Table Tennis(M)” Inter Engg. Sports Meet (Zest’14) tournament organized by COEP, Pune from 23/1/14 to 25/1/14 Madhur Jaju (TE) Participation
14 Water polo (M)”Inter Engg. Sports on 16/1/14 at MIT , Pune Dhairyasheel Surve (TE) Runner-up
15 For being “Sports Star” in Basketball on 16/1/14 at MIT , Pune Farheen Hiroli (TE) -
16 Inter Department Basketball (Women) on 16/1/14 at MIT , Pune Farheen Hiroli (TE)
PujitaTiberewala (TE)
Pranali Khaire (TE)
Deepika Patil (TE)
Rhea Yande (TE)
Winner
17 Volleyball (Ashwamedh’2014) from 9/2/14 to 12/2/14 at AISSMS COE, Pune Parisa Rai (TE) 2nd Prize
18 Best Player in Basketball (Pentacle’2014) at Cummins College of Engg. For women from 21/2/14 to 24/2/14 at Cummins College of Engineering for women, Pune Farheen Hiroli (TE) Participation
19 Basketball (Pentacle’2014) from 21/2/14 to 24/2/14 at Cummins College of Engineering for women, Pune Farheen Hiroli (TE)
Parisa Rai (TE)
2nd Prize
20 West Zone Inter-University Basketball (Women) at North Gujrath University,Patan Farheen Hiroli (TE) Participation
21 Inter-collegiate Basketball tournament from 26/2/14 to 28/2/ 14 at MIT,Pune Farheen Hiroli (TE) 3rd Prize
22 Chess (Tesla’2014)MITCOE,Pune Parvar Umale (TE) Participation
23 Cricket (Melange’2014) from 24/2/14 to 28/2/ 14 at Vishwakarma Institute, Pune Nikhil Patil (SE) 1st Prize
2012-13
1 Inter-Collegiate and Zonal Swimming and Water polo Tournaments from 22/08/12 to 23/08/12 and 5/09/12 to 6/09/12 Dhairyasheel Surve (SE) Participant
2 Water polo(Men) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12 from 15/09/12 to 20/09/12 at MIT,Pune Dhairyasheel
Surve (SE)
Gold Medal
3 “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Asad Jiwani (BE) Student Organizers
4 “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Sumit Nikam (SE) Student Co-organizers
5 Basketball (Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Farheen Hiroli (SE)
Parisa Rai (SE)
Members of Winning Team
(Gold Medal)
6 Chess (Man) and (Women) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Tanmay Agarwal (TE)
Pravar Umale (SE)
Pranoti Hagone (SE)
Participant
7 Table Tennis (Man) Tournament “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Madhur Jaju (SE)
Abhishek Agrawal (SE)
Participant
8 Carom Competition “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Nikhilesh Chaudhari (SE) Participant
9 Volleyball Competition “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Apoorvo Kokate (SE) Participant
10 Rowing (Women) Competition “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Nikita Bhalerao (SE) Gold Medal
11 Rowing (Women) Competition “National Level Inter Engineering Sports Meet, SUMMET 12” Farheen Hiroli (SE) Silver Medal
12 Chess Competition at Inter Engg. and Inter university tournament - ZEST, MELANGE from 24/01/13 to 15/01/13 University of Pune Tanmay Agrawal (TE) Participant
13 Water polo Competition at Inter Engg. and Inter university tournament - ZEST, MELANGE Dhairyasheel Surve (SE) Participant
14 Handball Competition at ZEST, MELANGE Kratesh Ramrakhyani (TE) Participant
15 Handball Competition at ZEST, MELANGE Farheen Hiroli (SE) Participant
16 Basketball Competition at ZEST, MELANGE Parissa Rai (SE) Participant
2011-12
1 Inter College Chess Competition, University of Pune Abhinav Kumar ( SE) 2nd Prize
2 Winner of Zest Handball Tournament
Runner up of Cummins Football Tournament & MIT ,Polymer Department Football Tournament.
Vikrant Patil (BE) 1st Prize
3 MIT Inter College Tournament(Man of the Match) Gaurav Udgirkar (BE) 3rd Price

Staff Achievements:

Eight staff members are pursuing their doctorate degrees

 

Dr. Debajyoti Mukhopadhyay

  • Invited as a Moderator for Panel Discussion at Conference on Data Science-2016 organized by ACM, Persistent, Hinjewadi, Pune, on March 16, 2016
  • Invited to create a Special Session on “IOT and Its Impact on Society” and to Chair it at International Springe Conference on Data Engineering and Communication Technology; Lavasa City, Pune,IndiaICDECT 2016; March 10-11, 2016
  • Invited as an interview Panel Member for the post of “Professor / Associate Professor” at MIT Academy of Engineering, Alandi; on March 9, 2016
  • Invited as an interview Panel Member for the post of "Head, IT Infrastructure at MIT Academy of Engineering, Alandi; on February 24, 2016
  • Invited as Chief Guest and Keynote Speaker at the CSI National Symposium on "Internet of Things" at GH Patel College of Engineering & Technology, at Vallabh Vidyanagar, Anand, Gujarat; February 14-16, 2016
  • Invited as a Session Chair at the IEEE International Conference on Internet of Things and Applications; Pune,IndiaIOTA 2016, January 22-24, 2016
  • Selected as a Distinguished Speaker of Computer Society of India on December 1, 2015
  • Delivered the Keynote Speech at the Institution of Engineers (India): 57th Foundation Day and the 8th Golden Jubilee Celebrationat The Institution of Engineers, Pune Local Centre on November 29, 2015

 

  • Bela Joglekar along with ME Student Sarika Pachange  received Best Paper Award at 12th IEEE India International Conference  (INDICON 2015); Jamia Milia Islamia, New Delhi, India
  • Debajyoti Mukhopadhyay, Sheetal Girase, Trupti Baraskar, Varsha Powar and other Faculty members published their papers in various renowned International Journals and Conference Proceedings, such as Springer, ACM, IEEE, Elsevier
  • 31 papers published during Semester II
  • Sumedha Sirsikar, Bela Joglekar, Lalit Kulkarni, Archana Chougule and Sachin Kulkarni presented their papers at International Springer Conference on Data Engineering and Communication Technology; Lavasa City, Pune,IndiaICDECT 2016; 10th-11th March, 2016
  • Himangi Pande and Archana Chougule presented paper at  IEEE International Conference on Internet of Things and Applications; Pune,IndiaIOTA 2016, 22nd – 24th January 2016
  • Archana Chougule presented paper at INDIA 2016 conference in Visakhapattanam
  • Sheetal Girase was invited to deliver a talk on “Recommender Systems” at Sinhgad College of Engineering on 18th March 2016
Dr. Debajyoti Mukhopadhyay was invited as a Visiting Scholar to the Center for Secure Information Systems at George Mason University in Virginia, USA during June-July 2014 to conduct research in Security issues in Cloud Computing.
Cognizant Technology Solutions honoured Dr. Debajyoti Mukhopadhyay with their prestigious "Cognizant Best Faculty Award 2013-14" for Outstanding Performance on 13 May 2014 at MIT Pune campus.
Dr. Debajyoti Mukhopadhyay was conferred upon theNational Education Leadership AwardforBest Professor in Information Technology by Stars of the Industry Group and Dainik Bhaskar on 23 October 2013.
Dr. Debajyoti Mukhopdhyay was awarded the Ideal Teacher award on 5th September 2013

Sumedha Sirsikar was awarded the Ideal Teacher award on 5th September 2012.

Roll of Honor:

SR. NO.
YEAR OF PASSING
NAME OF THE STUDENT
1
2015-16
Apoorva Jain
2
2014-15
Mamta Kolhe
3
2013-14
Juhi Jariwala
4
2012-13
GAYKAR SACHIN ULHAS
5
2011-12
RUPAWALLA NAZNEEN SHABBIR
6
2010-11
OSWAL VISHAL RAJENDRA
7
2009-10
PATIL TEJAS ARVIND
8
2008-09
SWATI KALARA
9
2007-08
PRIYANKA LAKHE
10
2006-07
ALOK NATH JAISWAL
11
2005-06
YOGESHKUMAR MORE
12
2004-05
AJAY KRISHNAN
  Quick Link
      Time Table 2017-18:-
      Guest Lectures
      Industrial Visits
      Workshops
      Events
      Academic calendar:-

Transcripts

          Guidelines
          2003 course
          2008 course
 
Department
Mechanical Engineering
Civil Engineering
Electronics & Telecommunication
Computer Engineering
Information Technology
Petroleum Engineering
Petrochemical Engineering
Polymer Engineering
Applied Mechanics
Master Of Business Administration(MBA)
Mathematics
Workshop
Physics
Humanities & Management
 
 
 
  © 2018 MAEER's MIT, Pune, India - All Rights Reserved.Latest update